Czym byłby event bez dobrego jedzenia? Choć zwykle wszyscy spotykamy się na wydarzeniu z pewnego, konkretnego powodu, to jednak większość eventów wymaga od organizatora trzymania się złotej zasady „głodny Polak to zły Polak” Dobry catering to podstawa, a odpowiednio zaprezentowany skusi nawet kogoś na najbardziej restrykcyjnej diecie! Jednak samo podanie jedzenia to nie wszystko. Zobacz, o co należy zadbać, a czego unikać w kwestiach cateringowych, aby wyeliminować prawdopodobieństwo niezręcznych sytuacji.

Nie podajemy nierozbrojonych homarów

Ani ostryg, ślimaków czy małży w skorupkach. Dlaczego? Ponieważ są to dania, które wielu osobom mogą sprawić trudność podczas spożywania. Część uczestników eventu zapewne nigdy ich nie jadło i wtedy zostaną wprawieni w zakłopotanie. A przecież nie chcemy, aby konsumenci czuli się źle, dążymy raczej do swobodnej atmosfery – nawet, jeśli jest to spotkanie „pod krawatem”. Unikamy więc prawdopodobieństwa wpadki i jeśli już bardzo chcemy podać owoce morza, to zadbajmy o odpowiednią oprawę i obsługę, która pomoże naszym gościom.

Nie przesadzajmy z czosnkiem

Choć czosnek jest dobrym dodatkiem do jedzenia, który potrafi nieźle podkręcić smak, to jednak na eventach starajmy się go unikać lub nie nadużywać. Warto uprzednio sprawdzić składy dań i przystawek i jeśli to konieczne, wyeliminować czosnek i zastąpić innym składnikiem o przyjemniejszym zapachu. Nie trudno sobie wyobrazić konferencję i bardzo aromatyczne sesje networkingowe po części cateringowej.

Ostre dania dla ostrych ludzi?

Starajmy się nie podawać zbyt dużej ilości ostrych potraw – chyba, że szykujemy kuchnię meksykańską lub inną charakteryzującą się pikantnym smakiem. Jednak w takim wypadku powinniśmy wcześniej poinformować gości i mimo wszystko oprócz ostrych dań w menu powinny się znaleźć te łagodne. Warto także oznaczyć poziom ostrości potraw. I pamiętać o tym, że nie każdy lubi pikantne jedzenie. Część osób może mieć też po nich problemy z żołądkiem, dlatego ostre dania pozostawmy dla ostrych ludzi.

Dobrze dobrane menu albo Espumisan dla wszystkich

Idealnie skomponowane menu to strzał w dziesiątkę. Jedzenie powinno być nie tylko smaczne, ale i dobrane tak, by po spożyciu kilku potraw dostępnych na evencie nie zrobiło nam się nieprzyjemnie. Ciężkostrawne i wzdymające dania może i są smaczne, ale na pewno nie należą do dobrych pomysłów na konferencjach czy wystawnych imprezach. Zadbajmy o komfort naszych gości i nie fundujmy im rollercoastera w żołądku.

Czerwone wino? Tak, ale nie wszędzie

Jeśli organizujesz wydarzenie w jasnym, wyłożonym wykładzinami czy dywanami albo co gorsza zabytkowym wnętrzu, musisz liczyć się z tym, że wybór alkoholu będzie tu nie lada wyzwaniem. Warto wtedy podawać wino białe zamiast czerwonego, które niefortunnie wylane potrafi zabarwić powierzchnie i trudno je później usunąć. Pamiętaj, że w wielu obiektach szczególnie zabytkowych jest kategoryczny zakaz spożywania czerwonego wina, dlatego zanim podpiszesz umowę z obiektem, upewnij się, czy Twoje menu będzie mogło zostać zaserwowane w tym miejscu.

Zadbaj o dania bezmięsne

Przygotowując menu cateringowe warto także zamieścić w nim dania wegetariańskie i wegańskie. Jeśli chcemy, aby każdy z gości mógł wybrać coś dla siebie, musimy podczas planowania myśleć o różnych preferencjach uczestników. Rosnąca ilość wegetarian, wegan, bezglutenowców czy osób unikających laktozy czasem stanowi dużą grupę uczestników na eventach, więc warto o nich pamiętać.

Informacja o alergenach

Rzecz oczywista, która na wielu eventach jest niestety ignorowana. Wiele osób cierpi na alergie, dlatego przy daniach czy przystawkach powinniśmy umieścić małe listy zdradliwych składników takich jak np. orzechy, ryby, jajka, laktoza czy gluten. Dzięki temu unikniemy kryzysowych sytuacji nieświadomego spożycia produktu przez któregoś z gości.

Dobrze oświetlony bufet

To również coś, co z pozoru wydaje się oczywiste, ale nie każdy event manager o tym myśli. Jednak byliśmy wielokrotnie świadkami sytuacji, kiedy goście telefonami komórkowymi podświetlali sobie bemary z jedzeniem. Bufet powinien być odpowiednio oświetlony, aby jedzenie prezentowało się zachęcająco i przede wszystkim żeby każdy z uczestników widział, co sobie nakłada. Warto pamiętać, że bufet jest również częścią scenografii.

Fingerfood jako estetyczna opcja przystawek

Idealne rozwiązanie dla imprez z ograniczoną ilością siedzeń lub standing party. Często jest podawane na konferencjach, wernisażach czy śniadaniach prasowych. Takie jedzenie prezentuje się bardzo korzystnie, a oprócz tego sprawdza się na eventach, na których nie chcemy serwować ciepłych posiłków o dużych porcjach, tylko nieduże, ale estetyczne przekąski. Ta forma podawania jedzenia ma również taką zaletę, że nie sprawia problemów podczas spożywania. Nikt nie będzie się krępował w obawie, że coś mu spadnie, poplami ubranie czy zniszczy makijaż o ile zadbamy o  to wcześniej. Przystawka w formie wieżyczki składającej się z wielu składników czasem ląduje na ubraniu. Warto więc przy wyborze jedzenia zwracać uwagę nie tylko na walory smakowe, ale i formę podania – aby była łatwa do zjedzenia i estetyczna.

Odpowiednia ilość kelnerów i barmanów

Żaden gość nie chce zbyt długo czekać na jedzenie czy drinka, prawda? Można rozwiązać taką sytuację zatrudniając po prostu większą ilość pracowników. Jeśli na evencie mamy ciepłe posiłki serwowane, to należy zwrócić uwagę o to, ilu gości do obsłużenia przypada na kelnera. Warto zorganizować to w taki sposób, aby uczestnicy imprezy nie czekali zbyt długo na swoje dania, dlatego dobrze jest obliczyć czas potrzebny na przygotowanie i podanie posiłku. W przypadku barmanów sytuacja wygląda tak samo – jeśli na evencie planujemy drinki, to 10 mojito zajmie barmana na dobre 7 minut. Pamiętajcie o zasadzie 1 barman + 1 barbeck na 100 osób. Kiedy bar składa się głównie z drinków, dla bezpieczeństwa warto podwoić ilość obsługi przypadającą na 100 osób.

 

Anna Pabijańczyk

Świat Eventów

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *