Często spotykam się ze stwierdzeniem, że organizacja eventów to fajna praca – ciągłe zmiany, mnóstwo ciekawych ludzi, adrenalina oraz dobra zabawa. Zawsze, gdy to słyszę, na mojej twarzy pojawia się delikatny uśmiech, bo organizacja wydarzeń to zdecydowanie coś więcej. 

Event marketing jest instrumentem promocji, służącym do komunikacji firmy z otoczeniem zewnętrznym, dlatego nie można zapominać, że ma on swój konkretny cel 
do zrealizowania. Oczywiście, celem może być dobra zabawa uczestników wydarzenia, ale i to powinno być podszyte konkretnymi komunikatami, jakie mają do nich dotrzeć poprzez oddziaływanie na podświadomość.

Każde wydarzenie niesie za sobą pewne przesłania, związane z podmiotem, dla którego jest organizowane. W marketingu nazywamy to 
key messages, czyli kluczowe komunikaty firmy, które przekazują jej wartości, misję, kierunek pozycjonowania oraz skojarzenia związane ze światem jej produktów. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że są one drogowskazami, zarówno do budowy koncepcji kreatywnej wydarzenia, jak i elementów, które na tym wydarzeniu będą odgrywać ważną rolę.

Dlatego zaczynając pracę nad eventem należy bardzo dokładnie przeanalizować samą markę oraz jej najbliższą konkurencję, żeby wiedzieć na jakich komunikatach najlepiej się skupić, aby wyróżnić się na rynku.

Nie można również zapominać o samej grupie docelowej. Istotne jest, w jaki sposób się porozumiewa, jak spędza wolny czas, jakie bodźce najbardziej wpływają na jej zachowania. Kolejną ważną rzeczą jest przyjrzenie się samej firmie i wizerunkowi, jaki dotychczas budowała – event powinien być spójny z dotychczasowym pozycjonowaniem. Posiadając te wszystkie informacje można usiąść do analizy, z której powinny wyniknąć główne key messages wydarzenia, a następnie pasujące do nich atrakcje, scenografia oraz inne składowe eventu.

Kluczem jest zaprojektowanie wydarzenia w taki sposób, aby uczestnik był bombardowany komunikatem od samego wejścia, aż po zamknięcie drzwi wyjściowych. Czasami przekaz jest dostarczany w sposób świadomy, jasny i klarowny, a czasami ma on uderzać do podświadomości.

Biorąc udział w aktywnościach rozrywkowych, delektując się cateringiem, podziwiając pracę scenografa, spoglądając na interesujące hostessy lub z zaciekawieniem otwierając zaproszenie na wydarzenie oraz pożegnalny giftbag, uczestnik powinien kodować konkretne skojarzenia, jakie chcemy, aby miał z daną marką.

Co zatem sprawia, że event można uznać za udany? Jedni powiedzą,
że sprawna organizacja – tak, to prawda. Ktoś inny powie zadowolenie uczestników – też racja. Firma jednak, nie po to inwestuje w taką formę komunikacji, jaką jest event, aby mieć dobrze przeprowadzone wydarzenie i zadowolonych uczestników.

Firma chce znacznie więcej – chce,
 aby Ci zadowoleni uczestnicy wszystkie pozytywne emocje z wydarzenia przenieśli na markę oraz utożsamiali ją 
z określonym stylem życia. Skojarzenia 
z marką mogą być różne: innowacyjna, designerska, lifestylowa, super premium, ekologiczna, tajemnicza, ekspercka, dostarczająca emocji lub po prostu powiązana z danymi aktywnościami sportowymi, kulturalnymi lub modowymi.

Event Manager musi pamiętać o zachowaniu spójności wszystkich elementów, bo to właśnie na tej podstawie budowana jest wiarygodność oraz klarowna tożsamość marki. Dlatego umiejętności, jakie powinien posiadać organizator wydarzeń to nie tylko zdolność dobrego zarządzania projektem. Potrzebna jest także wiedza z zakresu public relations, budowania strategii marki, psychologii, a czasem nawet sprzedaży. Należy pamiętać, że event to nie sztuka dla sztuki, ale sztuka skutecznej komunikacji.

Nina Żukowska

Dyrektor Zarządzająca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *