Kiedy organizujesz event, to oczywiste, że chcesz, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Zachwycasz się pomysłem, wizualizujesz w głowie wersję finalną i myślisz „Cudownie by było, gdyby tą wizję ktoś uwiecznił na zdjęciach”. Ale tu zazwyczaj pojawia się dylemat. Fotografów na rynku jest sporo, zwłaszcza tych eventowych, dlatego rozmyślasz nad tym, kto byłby najbardziej odpowiedni. Bo przecież każdy z nich ma dobry sprzęt, talent i rewelacyjne portfolio. A Ty o fotografii nie masz pojęcia. I co teraz?

Spokojnie, na szczęście znać się nie musisz! Wystarczy, że wiesz, czym kierować się przy wyborze kogoś, kto obfotografuje wydarzenie organizowane przez Ciebie. Jest kilka czynników, które warunkują wybór Twojego fotografa. Wystarczy, że na nie zwrócisz uwagę i dzięki temu dokonasz właściwego wyboru.

Stylistyka zdjęć

Oczywistością jest, że należy przejrzeć portfolio fotografa, ale na co zwracać uwagę oglądając bardzo precyzyjnie wybrane zdjęcia? Każdy fotograf wypracował swój własny, unikatowy styl. Głównie na podstawie zdjęć, które robi najczęściej. Poniżej kilka wskazówek.

 • Większość fotografów klubowych posiada w portfolio zdjęcia charakterystyczne dla tego typu fotografii – kontrast, duża moc lampy błyskowej, nasycenie i mocne, czasem wręcz przerysowane filtry. Taki rodzaj fotografii sprawdzi się na wydarzeniach, gdzie zależy nam na pokazaniu dynamizmu, ludzi, kolorowych świateł i ujęć w stylu imprezowym.
 • Fotoreportaż eventowy, to dość specyficzny rodzaj fotografii podczas wydarzeń, nie każdemu przypada do gustu. Fotograf stara się wyłapać emocje/chwile, kadry wyglądają dość nietypowo, często znajdziemy w nich rozmazane tło i tylko jeden wyrazisty element, dzięki czemu mamy wrażenia jakbyśmy oglądali klatki z filmu.
 • Często można zobaczyć zdjęcia z eventu, które po prostu relacjonują co się na nim dzieje. Nie przedstawiają klimatu czy energii, pokazują jedynie, co się wydarzyło, kto był, jak to wyglądało. Są to bardzo techniczne ujęcia, bez większego pomysłu na kadry, roboczo nazywane dokumentacją eventową.
 • Czasami widzimy zdjęcia z eventu bardzo artystyczne, wręcz reklamowe, po obejrzeniu których odbiorca zastanawia się, czy to faktycznie fotografie z wydarzenia, czy może te pobrane ze stocka. To dobrze przemyślane ujęcia, zabawa perspektywą, kolorystyką. Jeżeli zależy nam, aby zdjęcia z eventu były swoistego rodzaju działami sztuki i podczas oglądania zachwycały, to warto nawiązać współpracę z fotografem ze smykałka do zdjęć reklamowych i artystycznych.
 • Nie możemy zapominać o romantycznych ujęciach o ciepłej kolorystyce dodawanej często w postprodukcji, czyli typowych zdjęciach dla wydarzeń weselnych (obecnie modny styl boho). Jednak warto pamiętać o tym, że tego typu zdjęcia nie będą pasować do konferencji biznesowej, relacji z koncertu czy pokazów mody.

Warto też pamiętać, że nie każdy fotograf jest w stanie zrobić dobre zdjęcia koncertowe czy motoryzacyjne, które wymagają pewnych umiejętności i wyczucia, ale przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Dlatego jeżeli nie znajdziesz w portfolio fotografa zdjęć i typów ujęć o jakie Ci chodzi, lepiej szukać dalej. Niestety rzadko sprawdza się zasada „jestem fotografem, mogę robić różne rodzaje dokumentacji”. Zazwyczaj twórca specjalizuje się w konkretnym rodzaju zdjęć.

Poczucie estetyki, wrażliwość i wyczucie

Bardzo często w briefach dla fotografów pojawiają się wskazówki „proszę fotografować emocje”, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy fotograf wie co to znaczy. Podstawowym warunkiem jest fakt, aby te emocje nie były wymuszone. Łapanie chwil to bardzo pożądana umiejętność w branży eventowej. Event manager buduje emocje na evencie i chce aby te emocje było widać wśród ludzi, także na zdjęciach. Fotograf powinien obserwować ludzi i ich reakcje – gesty, spojrzenia, uśmiech, śmiech, dłonie czy inne detale, które dużo mówią o wydarzeniu.

Nikt nie lubi wyglądać niekorzystnie na zdjęciach, dlatego fotograf musi zwracać uwagę na wykrzywione twarze podczas przemówień prelegentów, zamknięte oczy przy zdjęciach grupowych, aby to co finalnie zaprezentuje nadawało się do publikacji.

Komunikatywność

Nie, nie chodzi wcale o fotografa-wodzireja ani paparazzi krzyczącego „A teraz spojrzy pani na mnie, na mnie!” (chyba, że impreza tego wymaga). Do standardowych realizacji szukamy raczej osoby, która będzie potrafiła bezproblemowo nawiązać relacje z fotografowanymi ludźmi, odpowiednio ich ustawić i zainicjować przeróżne niewymuszone pozy czy uśmiechy. Warto, aby był ciepłym człowiekiem, przy którym inni czują się komfortowo i nawet najbardziej wstydliwa osoba uśmiechnie się do jego zdjęcia. Dzięki temu uzyskamy zdjęcia naturalne i pełne pozytywnej energii.

Potrafi dobrać sprzęt do panujących warunków

Fotografia eventowa znacznie różni się od tej artystycznej. W tym przypadku ważny jest dobór odpowiedniego sprzętu, a warto zaznaczyć, że nie każdy obiektyw czy aparat nadaje się do zdjęć podczas eventów. Zwykle istotna jest tu dobra jakość, ostrość a także objęcie w kadrze dużej ilości osób w małym pomieszczeniu. Często wykonywane są również zdjęcia w ruchu. I co wtedy? Tutaj twórcę uratować powinien sprzęt, który będzie w stanie sprostać trudnym warunkom. Warto poinformować uprzednio fotografa o kilku istotnych elementach, które pozwolą mu dobrać odpowiednie obiektywy i lampy:

 • wielkość pomieszczenia,
 • poziom zadymienia, oświetlenie,
 • zdjęcia pod gołym niebem, czy w pomieszczeniu,
 • efekty pirotechniczne na scenie (jeśli takie będą),
 • zdjęcia grupowe, z lotu ptaka, z dalszej perspektywy czy ujęcia z bliska,
 • jak dużo obiektów i osób w ruchu będzie musiał obfotografować i w jakiej sytuacji (biegi, taniec, motory itd.).

Podejście do współpracy

Aby współpraca przy eventach przebiegała  bezproblemowo dla obu stron, musimy zadbać o dwie kwestie poczucie bezpieczeństwa i partnerskie relacje. Jeżeli chodzi o pierwszą kwestię, to jednym z najważniejszych elementów jest podpisanie umowy, dzięki czemu nabywamy majątkowe prawa autorskie. Więcej możecie poczytać na ten temat np. u Bartka Dziedzica. Druga kwestia to elastyczność. Niczym dziwnym jest wysyłanie kilku zdjęć lub pewnej partii w trakcie eventu lub po jego zakończeniu – w dobie social media jest to wręcz koniecznością. Dlatego dość istotna kwestią jest również, aby fotograf to rozumiał. Dobrze jest go wcześniej o tym poinformować.

Czy cena czyni cuda?

Jak to mówią: cena cenie nie równa. Nieprawdą jest stwierdzenie, że tani fotograf to pewnie ktoś bez talentu, a drogi gwarantuje sukces. Bardzo często zaobserwować można te dwa toki myślenia przy wyborze fotografa czy kamerzysty. Niestety są błędne. Ktoś, to ceni się nisko, może mieć w swoim dorobku całkiem niezłe kadry. Są ludzie, którzy mimo niedużego doświadczenia mają smykałkę do swojej profesji i gdzieś to doświadczenie muszą zdobyć. Należy dać im szansę, zwłaszcza, jeśli mają czym się popisać. Działa to też w drugą stronę – nie każdy „stary wyjadacz”, który wycenia swoją pracę dość wysoko, ma takie zdjęcia, które będą ci odpowiadać. Dlatego przy wyborze nie należy kierować się tym, ile kosztują usługi danego twórcy czy jaką ma sławę, a jego stylem zdjęć i portfolio.

Warto pamiętać, że fotograf tworzy nie tylko obrazki z eventu, ale także atmosferę. Jest częścią ekipy, dlatego wybierając go wzbogacasz swój zespół pracujący przy wydarzeniu o kolejną osobę. Jednorazowe relacje, przekładają się często na wieloletnie współprace. Jednak, aby taka współpraca była udana nie zapominajmy również o dobrym briefingu. O tym jak powinien wyglądać brief dla fotografa pisaliśmy już kiedyś na naszym blogu.

 

Anna Pabijańczyk

Świat Eventów

One response to “Jak wybrać fotografa eventowego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *