Pewnie chciałbyś, aby zadania przez Ciebie wykonywane sprawnie się kończyły, schodziły niczym samochody z taśmy produkcyjnej… Kto z nas tak naprawdę o tym nie marzy? Tymczasem rzeczywistość jest różna i zdarzają się sytuacje, kiedy z niewiadomych powodów tak się nie dzieje. Zadanie nie idzie do przodu – nie masz dalej pomysłu jak daną sytuację rozwiązać. W dodatku coraz bardziej obwiniasz siebie za ten stan rzeczy.

“Nie wymyślę pomysłu jak zrobić tę prezentację eventową – siedzę od 2 dni nad nią i nie mogę sobie z tym poradzić. Wiem, jaki mam cel osiągnąć, co zawrzeć w prezentacji, czego się pozbyć, ale cały czas jest nudna, sztampowa – a klient oczekuje na wielkie wow! Nie umiem sobie z  tym naprawdę poradzić. Do tej pory wszystko szło super – a teraz nagle wielki pat – jakby mi ktoś nagle głowę wyłączył.” – kto nigdy nie miał podobnych myśli ręka w górę! Nikt?

 

CZAS NA PRZERWĘ

To jest właśnie najlepszy sygnał na przerzucenie się na inne zadanie, kawę z koleżanką, spacer lub grę w piłkarzyki. Twój mózg bardzo potrzebuje odpoczynku, chce zmienić tory działania, aby w dręczącym Cię problemie znaleźć kreatywne rozwiązanie.  Potrzebuje inkubacji, czyli czasu na zakiełkowanie pomysłu w Twojej głowie. Jest to tym silniejsze zjawisko, im bardziej zadania stojące przed Tobą wymagają oryginalności i niesztampowości rozwiązań.

Jeśli na siłę będziesz w tym czasie próbować wpaść na pomysł, znaleźć poszukiwaną koncepcję to Twój mózg będzie coraz bardziej się sprzeciwiał.  Pozostaniesz z coraz silniejszym poczuciem, że wciąż Ci nie idzie.

 

MAGIA W TWOJEJ GŁOWIE

W procesie wymyślania pomysłów faza inkubacji jest tą najbardziej magiczną. Mózg rozpoczyna działanie „na własną rękę”. Przerabia wszystkie dane, które mu dostarczysz. Jeśli będziesz cierpliwy i dasz mu czas na ten etap to odwdzięczy się epickim wystrzałem fantastycznych idei. Nagle okaże się, że prezentacja dla klienta w formie opowiadania z postaciami z Gwiezdnych Wojen może najlepiej odzwierciedlić walkę z konkurencją. Skąd pomysł z Gwiezdnymi Wojnami, skoro do tej pory w ogóle o takiej możliwości nie myślałeś? Przecież dotąd mozolnie uatrakcyjniałeś slajdy, aby przedstawić dane szczegółowo konkretne rozwiązania. A teraz zupełnie nowe podejście!

To właśnie zasługa faktu, że zaufałeś swojemu umysłowi. Bez napinania się, bez robienia czegokolwiek na siłę – puszczenie tematu swobodnie pozwala mu dojrzewać.

 

ODPOCZYNEK≠ODPOCZYNEK

Warto przyglądać się momentom, kiedy Twój mózg potrzebuje odpocząć i kiedy świadomie przestajesz się danym zadaniem zajmować, aby do tematu wrócić po pewnym czasie. Im więcej ćwiczeń wykonasz, tym lepiej zdiagnozujesz ten moment, przestaniesz mylić go ze zwykłą potrzebą odpoczynku, czy znudzeniem się danym zadaniem.

Warto przy takich okazjach zadać sobie pytanie: czy dostarczyłem wystarczająco dużo danych mojej głowie? Czyli czy czas na przeanalizowanie tematu był dobrze wykorzystany. Jeśli tak było, moment ściany w wymyślaniu jest początkiem inkubacji. Nie musisz mieć wtedy wyrzutów sumienia. Oddaj się jakiejś przyjemnej czynności, a efekty mogą Cię zaskoczyć!

W procesie kreacji wykorzystuje się specjalne techniki, które pomagają zejść na abstrakcyjne tory myślenia. Dzięki temu pracując nad pomysłami dla marki X, za pomocą pewnych narzędzi i sposobów możesz inspirować się pozornie niezwiązanymi tematami. Efekt? Abstrakcyjne rozwiązania mogą okazać się tymi właściwymi.

 

O tym jak tworzyć kulturę kreatywności możesz przeczytać TUTAJ.

 

Dorota Krasnodębska-Wnorowska

Trener szkolenia „Kreacja w Eventach”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *