Polska branża eventowa z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Wydarzenia branżowe zaczynają mieć coraz wyższą wartość merytoryczną i większe zainteresowanie. Mamy wspaniałe realizacje, którymi agencje mogą konkurować z tymi zagranicznymi, rozwija się sektor edukacji eventowej i coraz chętniej sięgamy po nowe technologie.

Wydawałoby się, że w związku z tym jest to bardzo chłonny rynek pracy. Jak się jednak okazuje, osoby, które chcą dopiero wejść w tę branżę, narzekają, że ciężko jest znaleźć pracę przy organizacji wydarzeń bez większego doświadczenia. Natomiast firmy organizujące wydarzenia często podkreślają, że sporym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniego kandydata do pracy w event marketingu.

Gdzie leży problem? Czy jest to brak doświadczenia? Niechęć i brak czasu przyuczenia do zawodu? Hermetyczność środowiska? Może małe zaangażowanie potencjalnych pracowników i rozbieżność w wyobrażeniach o tym, jak wygląda praca przy eventach?

Każde z tych pytań pewnie wymagałoby rozwinięcia w osobnych postach. Natomiast w tym wpisie chcę poruszyć kwestię tego, co Ty możesz zrobić dla siebie, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Twoim marzeniem jest praca w branży eventowej, uważasz, że masz potencjał i to jest właśnie to, co chcesz robić w życiu, ale nie masz doświadczenia. Piszesz CV, w którym próbujesz wcisnąć wszystko, co ma namiastkę jakiejkolwiek organizacji. A na deser kreatywny list motywacyjny, w którym pomimo braku doświadczenia podkreślasz swój potencjał, umiejętności organizacyjne, zarządzania ludźmi itp. Czasami też wkrada się moje ulubione magiczne zdanie, mówiące o tym, że szybko się uczysz i chcesz to robić od najlepszych.

Rzeczywistość jest niestety brutalna, twoje dobre chęci i potencjał, o którym jesteś przekonany, nie stanowią żadnej wartości, jeśli za tym nie idą konkretne działania. Fajnie, że chcesz się uczyć, ale nie możesz wymagać, że pracodawca poda Ci wszystko na złotej tacy. On ma Cię nauczyć praktycznej strony zawodu.

To, co możesz zrobić dla siebie, to przygotować się od strony merytorycznej, dzięki czemu zagadnienia, z którymi zetkniesz się w pracy, nie będą Ci obce, będziesz wiedział, jakie są trendy, na co zwracać uwagę, współpracując z poszczególnymi podwykonawcami oraz jak tworzyć dokumenty eventowe. To właśnie taką wiedzą, możesz przekonać do siebie pracodawcę, pokazując, że naprawdę chcesz się uczyć, ale masz już podstawy, z których da się ulepić dobrego event managera.

Możliwości masz wiele, zachęcam Cię do czytania mediów branżowych, książek i innych publikacji oraz uczestniczenia w dedykowanych szkoleniach czy studiów podyplomowych.

Brak doświadczenia nie musi oznaczać braku wiedzy. Powodzenia!

Nina Żukowska

Dyrektor Zarządzająca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *